Desktop ad in article Mobile ad in article
Sportbladets avslöjande tidigare idagatt Oskarshamnstränaren Håkan Åhlund valt att inte utnyttjaoptionsåret i sitt kontrakt slog ner lite som en bomb. Anledningentill detta enligt Sportbladets källor ska vara att han inte varitnöjd med de sportsliga beslut som tagits, framför allt intemånaderna efter klubben så bragdartat blev klart för SHL ivåras.
Med andra ord är han inte nöjd med de beslutsportchefen Daniel Stolt tog och tar och de uppgifterna ger ju i sintur styrka åt Expressens avslöjande i slutet av oktober; att detfanns en djup konflikt mellan Åhlund och Stolt. Då förnekadesuppgifterna från alla inblandade parter, men strax därefteranställde man Thomas Fröberg som GM. En del i att den rekryteringenkom redan då, den hade säkert blivit av ändå, var nog för att fånågon slags brandvägg mellan Åhlund och Stolt. Kyla ner relationenen smula och låta Fröberg ta den dagliga kontakten med Åhlund. Såtror jag i alla fall.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Jag såg första halvan av matchen idagmellan Färjestad och Oskarshamn och man kan lugnt säga attOskarshamn har en hel del att jobba på i sitt spel. Det såg intealls bra ut stundtals och man kan väl konstatera att Karlstadsgängetpassar Oskarshamn riktigt illa (minns 12-0 senast det begav sig i Värmland).
Efter matchen ska Åhlund ha meddelat sitt besluttill spelartruppen och direkt när jag läste det så frågade jagmig hur bra det egentligen var. Utifrån så får man ju en liteuppgivenhetskänsla från Åhlund. Det hade väl inte varit så svårtatt vänta till nästa träning med att lämna beskedet? Spelarna harväl nog med tankar i skallen ändå ikväll, och förmodligen en brabit in på natten. Nu fick de ännu mer saker att tänka på.
Jagtillhör det fåtal som tror att Oskarshamn fortsatt kan stöka tilldet i bottenstriden ända in i slutet. Hand upp alla som på förhandtrodde att Oskarshamn, med 20 omgångar kvar, endast skulle ha enpoäng upp till säker mark...
Knappast någon som är ärligräcker nog upp handen i detta nu.
Men laget har potential attfaktiskt klara detta utan att behöva kvala sig kvar. Backen Simon Després har blivit en fullträff. Tyler Kelleher blandar och ger, menär briljant i sina bästa stunder. Johannes Salmonsson har kommit ini sin nya klubb mer och mer och hur bra har inte backen Nichlas Torp varit sen han anslöt? Han glänser inte, han dominerar inte. Men hanär bestämd i försvarsspelet och det lyser pondus om honom på ett sätt som jag inteskådat tidigare under hans SHL-karriär. Det finns fler än dessauppräknade och i många matcher så har Oskarshamn spelat riktigt,riktigt bra. Men straffats av usel effektivitet framåt.
HåkanÅhlund har hyllats och åter hyllats för bedriften att taOskarshamn till SHL. Med all rätt, men vi ska inte heller glömmaden assisterande tränaren Fredrik Hallberg som, efter vad jag harhört, är arkitekten bakom det framgångsrika spelsystem somchockade både AIK och Timrå i fjolårets kvalspel. Sen har såklartHallberg och Åhlund förfinat och putsat på detta tillsammans undersina år i först Pantern och nu då i Oskarshamn.
Med detsagt. Skulle det innebära någon större sportslig katastrof förOskarshamn om man valde att avsluta samarbetet med Åhlund redan nu?Han har absolut inte gjort ett dåligt jobb och ska ha all kredd föratt Oskarshamn ännu är med i rejset om att undvika kval. Menbrinner han för det längre?
Desktop ad in article Mobile ad in article
Han är inte nöjd med desportsliga besluten som tagit av folk ovanför honom i hierarkin. Hanmeddelar truppen direkt efter en förlustmatch, ett besked som välknappast lär lindra själen hos sårade tävlingsskallar. När hankritade på sitt nya 1+1-kontrakt förra våren så borde hanrimligtvis haft en vision och ambition med laget fram till åtminstone2021. Den verkar inte längre finnas kvar.
Man kan tycka att detkanske vore bäst att Åhlund lämnade redan nu.
Om en människa inte trivs i en organisation, borde han då verkligen vara kvar?
Jag har intejärnkoll på Fredrik Hallbergs kontraktssituation, eller hur hantänker och tycker om allt som pågår runtomkring honom. Meneftersom inget annat i nuläget är känt så kommer han i alla fallatt finnas kvar i klubben till 2021 då hans kontrakt löper ut. Då kanske det skulleförenkla beslutet att låta Åhlund lämna redan nu och låtaHallberg ta över huvudansvaret, i alla fall under återstoden av säsongen.
Samtidigtsitter Oskarshamn lite i en rävsax här. Det är ingen hemlighet attfirma Åhlund/Hallbergs brygd ligger bakom framgången. De harlanserat ett spelsystem som spelarna köpt och tränare sompraktiserar det här systemet växer inte på träd. Det finnsknappast några lediga för stunden. Då pratar jag om assisterandetränare till Hallberg.
Man kan lugnt säga att att Oskarshamnjust nu sitter i en rävsax och deras fortsatta SHL-existens hängermycket på hur mycket Åhlund brinner för detta.
Knivigt,minst sagt.
Eller? Man ska samtidigt komma ihåg att vissa olyckskorpar kraxade när Björn Hellkvist lämnade som tränare 2018. Men de som kom istället fixade ett SHL-avancemang. Återigen kraxade olyckskorparna när Gud själv, Per Kenttä, lämnade i våras. Men jag tycker nog ändå att Daniel Stolt gjort det bra som ersättare.
Jag tycker överlag att Oskarshamn är en spännande organisation som varit på uppgång under flera år. SHL-avancemanget kom oväntat, det håller jag med om. Men känslan är att de bygger på något bestående som ska hålla över tid och vara stark. Det bygget kommer inte vara klart på länge än. Därför extremt viktigt att man håller fast vid sitt spelsystem under återstoden av säsongen. Blir det kval, så har man något eget att falla tillbaka på.
Med eller utan Åhlund, det återstår att se.




