SHL-meriterade backen lånas ut till Hockeyettan
SHL

SHL-meriterade backen lånas ut till Hockeyettan

Publicerad 14 november 2020 12:54 | Senast redigerad 14 november 2020 17:44
I veckan kom beskedet att Svenska ishockeyförubndet pausar juniorhockeyn fram till årsskiftet på grund av den rådande coronapandemin.
Svensk juniorhockey är nedstängd för tillfället.
Då väljer Frölunda att låna ut SHL-meriterade backen Axel Kumlin till Hockeyettan-klubben Hanhals.

Det sätter en hel del unga talanger i en jobbig sits, där de inte riktigt kan slåss om en ordinarie plats i klubbarnas a-lag, men inte heller kan spela sin sedvanliga juniorhockey.

Tidigare i veckan lånade Malmö ut sin forwardstalang Oskar Magnusson till Hockeyettan-klubben Tyringe för värdefull speltid – och nu står det även klart att Frölunda lånar ut juniorduo till Hanhals i Hockeyettan.

Desktop ad in article Mobile ad in article

SPELADE HLINKA GRETZKY CUP FÖRRA SÄSONGEN  

Spelarna i fråga är landslagsmeriterade William Hallén samt SHL-meriterade backen Axel Kumlin, som förra säsongen spelade tre matcher i SHL för Frölunda.

– Han är en storvuxen och stark kille och har man varit i Frölunda så kan man spela och är välutbildad, säger Hanhals assisterande tränare Vesa Ruuskanen till klubbens hemsida.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Även Kumlin har meriter från landslagsspel och spelade säsongen 2018/19 U17-VM för Sverige samt Hlinka Gretzky Cup med Småkronorna förra säsongen.

Lånen gäller tills vidare.


TV: Helge Grans om att draftas av Los Angeles