Rivalmöte – då släpper Skellefteå in debutant i kassen
SHL

Rivalmöte – då släpper Skellefteå in debutant i kassen

Publicerad 12 mars 2020 13:09 | Senast redigerad 12 mars 2020 21:45
Gustaf Lindvall tvingades kliva av tisdagens straffläggning mot Växjö med en skada. Samtidigt dras reservmålvakten Mantas Armalis sjukdomsbesvär.
Skellefteå avslutar i kväll SHL:s grundserie med ett bortamöte med rivalen Luleå.
Både målvakterna Gustaf Lindvall och Mantas Armalis är otillgängliga för spel – vilket innebär att den namngivne tredjemålvakten John Westermark får chansen mellan västerbottningarnas stolpar.

Till kvällens rivalmöte med Luleå innebär detta att Skellefteå släpper fram en debutant mellan stolparna – den namngivne tredjemålvakten John Westermark.

Detta rapporterar Norran.

SPELADE DIVISION 2-HOCKEY FÖR TVÅ SÄSONGER SEDAN

26-åringen, som så sent som för två säsonger sedan spelade divison 2-hockey, har den här säsongen vaktat kassen i Hockeyettan-laget Piteå. På 27 matcher noterades Westermark för en räddningsprocent på 91,1 procent och ett snitt på 2,38 insläppta mål per match.

Skellefteå slåss för att säkra andraplatsen i SHL bakom just Luleå. Västerbottningarna har allt i egna händer inför kvällens match, men kan sluta på en femteplats i SHL om resultaten går emot laget.