Nu berättar Skellefteåbacken själv om de tuffa skadorna.
– Det var extrema smärtor, säger Broberg till Norran.
– Jag gillade att han härdade ut. Han var kapten, han ville spela. Vi visste att han spelade skadad. Jag gillar den egenskapen. Du kan inte vara 100 procent hela tiden, du måste du kunna ta, sade Holland till Oilers Now.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu berättar Broberg själv om de tuffa skadorna han tvingades dras med under turneringens gång.
– Det var självklart jobbigt, det var extrema smärtor. Men jag tycker att det gick bra att göra det och valde att spela trots smärtorna, säger Broberg till Norran.
– När det blev dubbla skador så var det tufft. Men jag tycker ändå att vi kämpade på bra i turneringen och det var surt att vi inte tog oss längre. Hade vi tagit oss förbi kvartsfinalen mot Finland hade vi kunnat gå långt.
Efter att ha stått över Skellefteås senaste två matcher ser Broberg ut att vara tillbaka på västerbottningarnas blålinje till kvällens möte med Frölunda.





