Istället hoppas han på spel i Sverige igen och dök lite oväntat upp när division 1-klubben Dalen tränade idag.
– Jag har ingen klubb klar inför kommande säsong och jag måste träna någonstans. Jag fick kontakt med ”Pelle” (Per Gustafsson, lagets tränare) och han frågade om jag ville vara med här, säger Luoma till jp.se.
40-åringen hade hoppats på att få kontrakt med HV71, där han tränat med klubbens J20-lag en vecka. Men HV71 är inte intresserade.
– Min agent håller på och letar efter en ny klubb. Jag kollar främst i Sverige och ser om jag hittar något här. Jag vill spela så högt som möjligt. SHL är målet, säger han.
Luoma sköt fyra mål och 15 assist på 56 matcher i finska ligan förra säsongen. Säsongen innan noterades han för 33 poäng, poängmässigt hans bästa säsong någonsin i ligan.





