Malmö tappade greppet – skaffade sig uppförsbacke i CHL-slutspelet
SHL

Malmö tappade greppet – skaffade sig uppförsbacke i CHL-slutspelet

Publicerad 31 oktober 2017 21:25 | Senast redigerad 03 juli 2019 23:31
1–0-ledning inför sista perioden. Då brast det för Malmö Redhawks. Hemmamötet i CHL-åttondelsfinalen med tjeckiska Ocelari Trinec slutade med ett 1–2-nederlag efter ett sent avgörande.

Malmö Redhawks lyckades inte utnyttja hemmaplan till sin fördel när Champions Hockey League-slutspelet startade på tisdagen. Hemma i Malmö Arena kopplade man greppet i åttondelsfinalen mot Ocelari Trinec när Nichlas Hardt gav skåningarna ledningen tidigt i den andra perioden.

Men det var en ledningen som var alltför bräckligt. Blott 53 sekunder in i den tredje perioden kom kvitteringen från Vladimír Svačina och med 2.50 kvar av matchen satte Aron Chmielewski segermålet som ger tjeckerna fördel inför returmötet nästa vecka.

Returen spelas i Werk Arena nästa tisdag.