Förra veckan presenterade Luleå sitt första nyförvärv när man gjorde klart med återvändande Niklas Olausson och redan då förklarade Luleås sportchef Stefan Nilsson att klubben gjort klart med en back som fortfarande var i spel och därför inte kunde presenteras. Rykten gjorde dock gällande att det var Daniel Sondell som uttalandet handlade om och efter att hans klubb Red Bull Salzburg nu åkt ur slutspelet i Österrike presenterades han i dag som Luleås andra nyförvärv.
— Han är en back med sina största styrkor i framförallt powerplay. Det är en poängstark back som gjorde det bra under sina två år nere i Schweiz och vi hoppas såklart att det ska fortsätta här, säger Stefan Nilsson i en kommentar på klubbens hemsida.
Efter två år i Schweiz där det blev 79 poäng på 102 matcher flyttade Sondell den här säsongen till Österrike och Red Bull Salzburg där det poängmässigt gick lite tyngre. Inför nästa säsong flyttar han alltså hem till SVerige och SHL igen där Daniel Sondell tidigare har spelat 246 matcher och gjort 95 poäng för Skellefteå, Rögle, Modo och Örebro. Senast Sondell spelade i SHL var säsongen 2013/2014 då han såg till att hålla Örebro kvar i högsta serien. Kontraktet med Luleå sträcker sig över två år.





