Möteskaos i Leksand: "Polisanmälan bör ske"
SHL

Möteskaos i Leksand: "Polisanmälan bör ske"

Publicerad 16 augusti 2023 08:56 | Senast redigerad 16 augusti 2023 14:54
För andra gången den här sommaren tvingades Leksand ajournera sitt årsmöte.
Ingen ny ordförande har utsetts – och under mötet ska ledamöter i klubbens aktiebolagsstyrelse ha mottagit hot och trakasserier.
– Har vi det klimatet är det ingen som vill arbeta här, säger föreningsordförande Anders Lindell till Falu-Kuriren.

Leksands IF har ännu inte kunnat enas om val av klubbens styrelse.

Efter att ajournerat årsmötet i slutet av juni blev resultatet detsamma när årsmötet hölls på nytt i går. Detta eftersom att inget nytt styrelseförslag kunde utses – och för att ledamöter i aktiebolagssytrelsen mottagit hot och trakassierer, rapporterar Falu-Kuriren.

– Det jag blir jätteledsen över är att vi hamnar där vi hamnat. Vi skulle ha haft en styrelselösning i dag om det inte varit trakasserier och grova hot. Till människor som kandiderat och valt att vara med i styrelseförslag, säger föreningsordförande Anders Lindell till Falu-Kuriren.
– Det är hot och fysiska trakasserier. De är grova. Har vi det klimatet är det ingen som vill arbeta här.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Överväger polisanmälan

Leksand överväger nu att upprätta en polisanmälan.

– Jag vet inte hur vi går vidare, men polisanmälan bör ske. Det här är ledsamt för de personer som blir utsatta för det, säger Lindell.

Årsmötet ajournerades för andra gången denna sommar och klubben kommer nu att hålla ett tredje årsmöte vid ett senare tillfälle.

Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Theo Lindstein draftad av St. Louis Blues