Klart: Målvakten lånas ut - till Finland
SHL

Klart: Målvakten lånas ut - till Finland

Publicerad 19 januari 2020 10:26 | Senast redigerad 19 januari 2020 16:37
Växjö valde att plocka in 23-åriga målvakten Erik Källgren i november för att täcka upp på målvaktssidan. Nu väljer klubben att låna ut målvakten till Finland och klubben TPS.
Erik Källgren kom till Växjö i november denna säsong. Nu lånas målvakten ut till Finland och TPS efter bara två spelade matcher i SHL-klubben.

- Erik behöver matchträning och TPS och finska ligan är ett utmärkt ställe för det. Funkar det för alla parter, oss själva inkluderade så blir det förlängning resten av säsongen, säger Växjös sportchef Henrik Evertsson till klubbens hemsida.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Erik Källgren har spelat två matcher för Växjö denna säsong. Med en räddningsprocent på 83,7% i SHL. Lånet med finska klubben TPS gäller januari ut.