Hedberg kommer att bilda kedja med amerikanska duon Bryan Lerg och Jack Connolly efter att ha anlänt till Ängelholm under natten mot fredagen.
– Jag har sett honom som junior rätt så mycket. Det är en skridskoskicklig kille, lite powerforward som jag hoppas ska kunna tillföra lite energi. Sen är han en bra målskytt också och jag hoppas han kan börja med det redan ikväll, säger tränaren Magnus Bogren till Rögles hemsida.
Både Ludvid Rensfeldt och Daniel Sylwander, som tidigare varit borta ur spel några matcher, är återigen klara för spel för jumbon som har nio poäng – med två matcher färre spelade – upp till Örebro närmast ovanför kvalstrecket.
22-årige Hedberg har spelat i KHL sedan 2014 och sköt sex mål och fem assist på 39 matcher innan han lämnade för SHL.





