Inför säsongen var det Janis Kalnins som förväntades ta det stora ansvaret i målet för Växjö Lakers med Adam Åhman som utmanar där bakom.
Men sedan den 30 november har Janis Kalnins varit indisponibel för spel efter att ha utgått i en match mot Luleå då han inte mått bra.
Desktop ad in article Mobile ad in article
I stället har Adam Åhman fått chansen mellan stolparna för Lakers där han har imponerat stort och varit en av SHL:s främsta målvakter statistiskt sett när Kalnins saknats.
Efter att ha varit helt utanför laget i en och en halv månad har Janis Kalnins varit tillbaka i laguppställningen för Växjö sedan förra veckan men under torsdagens match mot Leksand kommer lettländaren att få göra sin första match tillbaka i målet sedan 30 november.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Trots att han inte spelat match på så lång tid så blev Janis Kalnins uttagen till Lettlands OS-trupp tidigare i veckan där han bland annat kommer att konkurrera om speltiden med Brynäsmålvakten Kristers Gudlevskis.
Desktop ad in article Mobile ad in article





