– Hankommer ge allt för Luleå Hockey nu. Det är inget som Luleå-fansen behöver oroasig för, säger Omark till Hockeysverige.
Det var i fredags som Sportbladet avslöjade uppgifter om att Robin Kovács redan nu ska ha skrivit på ett kontrakt med Örebro för spel nästasäsong. Uppgifter som har väckt ilska hos Luleå-fansen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Men det är också uppgifter som både Kovács själv och Örebrossportchef Niklas Johanssondementerar.
– Jag har fått förslag från andra klubbar, det är inget att sticka under stolmed, men jag är inte klar för någon ny klubb, har Robin Kovács sagt tillNSD.
En annan Luleå-profil, Linus Omark, som just nu spelar iKHL, har också tagit del av uppgifterna att Kovács skulle vara klar förÖrebro.
– Jag såg det. Det spelar ingen roll. Det är så branschen fungerar. Även omRobin är klar eller inte klar, det vet jag inte, så kommer han ge allt förLuleå Hockey nu. Det är inget som Luleå-fansen behöver oroa sig för, sägerOmark till Hockeysverige.
Kan du förstå att det blir ilskna reaktioner hosLuleå-fansen?
– Ja, men som hockeyvärlden fungerar idag så, det är inte 1990. Nu vet man intevarför Robin väljer som han gör. Det kan vara personliga skäl eller mer pengar.Betalar dom bättre så är det väl klart att han är så pass bra och han ska inteska vara rädd att säga det.
Desktop ad in article Mobile ad in article
"JAG FÖRSTÅR ATT SPELARE FUNDERAR"
Att spelare redan nu gör klart med klubbyte till nästasäsong är något som inte uppskattas av supportrar. Men Linus Omark berättar hurhan tänker kring det hela.
– I exempelvis Schweiz gör man klart tidigt. Men jag har aldrig gjort klart såtidigt. Men jag förstår att spelare funderar. Man kan åka på en skada och intevara attraktiv efter det. Man förstår det, är man het så ska man smida järnet.
– Jag har då inget agg mot honom (Kovács). Även om han är en duktig spelare ochjag hoppas att han stannar i Luleå. Men det kan som sagt bara vara ryktenockså.
Linus Omark berättar att han från Ryssland ser så mångamatcher han kan med Luleå. Och han tror definitivt att hans tidigare klubbstora möjligheter att vinna SM-guld den här säsongen.
– Ja, ”Bulan” (Thomas Berglund) har byggt upp det jävligt bra där. Dom har målvakter för det ochett solitt lag. Det är som jag brukar säga, står det 2–0 så är det inte enchans att andra laget vänder. Det gäller bara att få ihop det i slutspelet.
Desktop ad in article Mobile ad in article
FRAMTIDEN
Linus Omark sitter på utgående kontrakt med KHL-klubbenSalavat Juljaev Ufa och berättar att han inte redan nu kommer ta någotbesked om framtiden. Men det är klart att många Luleå-supportrar vill att hanåtervänder dit.
Ska vi säga Gagarin Cup för dig den här säsongen och SM-guldmed Luleå nästa säsong?
– Det vore kul. Men först tar jag det här året och sedan får vi se vad detblir, säger Linus Omark med ett leende.




