Frustration i Leksand – förlorade igen: ”Gör ingen dålig match”

Följ HockeySverige på

Google news

Leksand började återigen bra och tog ledningen mot Frölunda. Men precis som mot Örebro blev det fem mål bakåt och ny förlust.
– Vi måste bli lite mer cyniska, säger tränaren Björn Hellkvist till TV4 efter matchen.

Efter en tuff försäsong har Leksand också fått en jobbig inledning på SHL-säsongen. Dalalaget förlorade under lördagen sin andra raka match, den här gången mot Frölunda i Scandinavium.

Precis som i premiären mot Örebro var det dock masarna som startade matchen bäst och tog ledningen. Men precis som i premiären tappade Leksand också initiativet under matchens gång och släppte till slut in fem mål.

– Vi gör ingen dålig match, men i stunder är vi lite naiva. Vi kan spela bättre på klockan. Man har inte råd att släppa in fem mål. Men spelmässigt är det ingen katastrof, säger Björn Hellkvist i TV4:s sändning. 

Leksand fick en jobbig start på matchen där Lukas Vejdemo tidigt försvann efter ett matchstraff. Sedan tidigare har man också ett antal nyckelspelare på skadelistan.

“De tar sig igenom”

I det efterföljande numerära underläget lyckades Leksand ta ledningen och hade också 1-0 inför den andra perioden. Men efter slarv hos bortalaget ledde Frölunda med 3-2 efter 40 minuter spelade.

– Där rinner de igenom och lyckas spela sig igenom. Vi är samlade men de tar sig igenom. Vi måste bli lite mer cyniska och kanske slå någon icing ibland.

I den tredje perioden blev det ytterligare två mål för Frölunda som därmed vann sin första match för säsongen. Leksand valde efter matchen att stänga in sig i omklädningsrummet för att samla laget. 


TV: Experten tror Leksand hamnar i botten: "Oro i klubben"

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: