Frölundaforwarden Jesper Emanuelsson spenderade förra säsongen på lån i både hockeyallsvenska Vita Hästen och Hockeyettan-klubben Hanhals. Nu står det klart att 20-åringen lånas ut till Hanhals även nästa säsong.
Emanuelsson lånades ut till Vita Hästen i Hockeyallsvenskan och Hanhals i Hockeyettan under säsongen. Nu står det klart att 20-åringen återvänder till Hockeyettan-klubben på lån även nästa säsong.
– Blir perfekt för min del. Vill hittatillbaka till mitt spel och att få göra det i den miljön som Hanhals Kings kanerbjuda känns kanon. Ska se till att bidra till att Hanhals Kings gör en brasäsong och hoppas självklart utvecklas som hockeyspelare, säger han till Hanhals hemsida.
Totalt har Emanuelsson 33 SHL-matcher med Frölunda på meritlistan. På dessa matcher har han stått för ett mål och fyra passningspoäng.




