Färjestads jätteförstärkning: Han återvänder
SHL

Färjestads jätteförstärkning: Han återvänder

Publicerad 21 augusti 2020 16:12 | Senast redigerad 22 augusti 2020 10:35
– När möjligheten att få in Jocke under hösten gavs så kunde vi inte säga nej. Han kommer att spela här under ett ”rookiekontrakt” i det närmaste, säger general manager Peter Jakobsson.

Joakim Nygård utvecklades åren 2016 till 2019 till att bli en av SHL:s bästa spelare. Under hans senaste säsong i ligan sköt han 21 mål och noterade 35 poäng. Det gav honom ett kontrakt hos Edmonton Oilers.

Nu står det klart att Nygård kommer inleda nästa säsong i Färjestad. Det skriver de på sin hemsida - och Edmonton bekräftar nyheten på sina sociala medier. Nygård har kontrakt med Edmonton över nästa säsong också, och kommer alltså återvända till Nordamerika när nästa NHL-säsong startar. Desktop ad in article Mobile ad in article

– Jag kommer inte till Färjestad för att tjäna massa pengar i några månader utan är bara glad över att jag får möjligheten att representera laget i mitt hjärta under hösten i väntan på att säsongen i Edmonton ska starta. Jag älskar att spela och bo här och förhoppningsvis får vi också möjligheten att spela inför publik framöver, säger han.

Nygård hade en skadefylld debutsäsong i NHL och spelade bara 33 matcher. På dessa blev det tre mål och totalt nio poäng. Han höll sig emellertid kvar i Oilers hela tiden och skickades aldrig ned till AHL.

I SHL har 27-åringen gjort 147 poäng på 325 matcher - och skrev egentligen ett kontrakt med Färjestad förra året som skulle sträcka sig över tre år. Desktop ad in article Mobile ad in article

Joakim Nygård är klar för Färjestad. Snabbskrinnaren kommer inleda nästa säsong i klubben.