Färjestad hyllar Håkan Loob: ”Tackar av den fantastiska ledaren han var”
SHL

Färjestad hyllar Håkan Loob: ”Tackar av den fantastiska ledaren han var”

Publicerad 06 januari 2018 12:53 | Senast redigerad 03 juli 2019 22:54
Han kom till Karlstad och Färjestad i slutet av 70-talet och blev sedan en av klubbens största genom tiderna. Den 13 januari kommer klubben tacka av Håkan Loob genom att ge honom en egen dag.

1979 värvades Håkan Loob till Färjestad från Karlskrona. Under spelarkarriären för klubben blev det 566 poäng i elitserien/slutspel och ett SM-guld innan han la skridskorna på hyllan 1996.

LÅNG KARRIÄR SOM LEDARE

Efter det tog en karriär som sportchef och klubbdirektör vid innan han våren 2017 lämnade klubben efter 32 verksamma år. Nu meddelar Färjestad via sin hemsida att man kommer hylla Loob i samband med hemmamatchen mot Karlskrona nästa lördag, 13 januari.
”Där vi hyllar och tackar av den fantastiska ledaren han var för Färjestad BK och skriver ytterligare ett kapitel i vår historiebok”,skriver man på hemsidan.