– Får vi inte ha åskådare är det helt omöjligt tror jag att spela, för det finns inga klubbar som överlever på sikt, säger han till NWT.
Det kommer även Färjestad att göra, säger klubbens vd Stefan Larsson till NWT. Hur mycket återstår dock att se.
– Vi är mitt i ett bokslutsarbete, men kommer visa ett positivt resultat om än blygare än vi tänkt oss, säger han till tidningen. Desktop ad in article Mobile ad in article
"INGA KLUBBAR SOM ÖVERLEVER PÅ SIKT"
Larsson är trots det inte speciellt lättad. Han säger i intervjun att osäkerheten kring om SHL-klubbarna kommer att kunna spela hockey inför publik eller inte kommande säsong gör läget prekärt.
– Får vi inte ha åskådare är det helt omöjligt tror jag att spela, för det finns inga klubbar som överlever på sikt. Då får vi inga intäkter, bara kostnader, konstaterar han.
FBK är liksom övriga SHL-klubbar beredda att starta säsongen utan publik.
– Absolut. Det vill vi så klart och det är vår ambition och DNA. Men det finns väl ingen verksamhet i världen som klarar att drivas helt utan intäkter, så det är helt ogörligt över tid, säger han till NWT. Desktop ad in article Mobile ad in article





