En roligare JVM-jul för HV-talangen i Ă„r: ”Satt pĂ„ flygplatsen hela julafton”

Följ HockeySverige pÄ

Google news

I fjol ”firade” han en deppig jul i sin ensamhet pĂ„ vĂ€g hem frĂ„n JVM-campen i USA efter att ha petats frĂ„n den svenska truppen. I Ă„r slipper HV71:s David Gustafsson det ödet. Men hans vĂ€g till Victoria har varit allt annat Ă€n enkel.
– Det var inte den starten man ville ha, sĂ€ger han till hockeysverige.se om de totalt elva veckor han missade i början av sĂ€songen.

JVM stÄr lika mycket för dörren som julen. Men för alla Àr inte turneringen och helgen en bra kombination. Varje Är fÄr ett par spelare som har varit med pÄ campen inför turneringen beskedet att de inte tagit plats, utan mÄste Äka hem.

SÄ ocksÄ i Är. I gÄr kom beskedet att Jakob Ragnarsson, Hugo Leufvenius och Nils Höglander fÄr lÀmna JVM-truppen.

HV71:s David Gustafsson kan relatera till det trion upplever just nu. I fjol var han en av de som fick ta emot det trista beskedet att han inte skulle fÄ chansen att delta i turneringen alla drömmer om.
– Det var inte det roligaste som har hĂ€nt, det var tufft, sĂ€ger den 18-Ă„rige centern till hockeysverige.se.
– Jag fick Ă„ka hem pĂ„ julafton och spendera hela dagen pĂ„ flygplatsen i Köpenhamn. Det var tungt och deppigt, men man lĂ€rde sig nĂ„got av det ocksĂ„.

LÀropengen Àr att jobba Ànnu hÄrdare och aldrig ta nÄgot för givet. NÀr Gustafsson, som fortfarande Àr underÄrig, klev in i Ärets camp kÀnde han sig betydligt sÀkrare pÄ sin sak. I fjol var han en överraskning i truppen, i Är var han om inte given pÄ förhand sÄ vÀldigt nÀra att gÄ in i laget som en av fyra centrar.
– Det jag kĂ€nner nu Ă€r att jag har en trygghet, att jag vet hur spelet Ă€r och hur campen gĂ„r till och hur allt runt omkring med media och annat funkar. Sen Ă€r det mĂ„nga av gubbarna som Ă€r hĂ€r nu som var med dĂ„ och dĂ„ kĂ€nner man dem lite bĂ€ttre, konstaterar han.
– Sedan kĂ€nde jag att jag hade en mycket bĂ€ttre chans att ta en plats i Ă„r och till och med fĂ„ en lite ledande roll. Det Ă€r det man kĂ€mpar för sĂ„klart.


Foto: BildbyrÄn/Simon Eliasson

”INTE STARTEN MAN VILLE HA”

David Gustafssons resa mot JVM har ÀndÄ inte varit nÄgon spikrak historia. Efter att överraskande ha spelat till sig en ordinarie tröja i HV71 i fjol var han under vÄren med att vinna J20-SM-guld följt av ett brons pÄ U18-VM innan han slutligen valdes av Winnipeg Jets i andra rundan av draften i somras.

Tanken efter det var att det hÀr skulle vara genombrottssÀsongen för Tingsrydsprodukten. Men redan innan sÀsongen startade drabbades han av ett stort bakslag.
– Det var inte den starten man ville ha, skrockar han och syftar pĂ„ den fotledsskada han drabbades av pĂ„ försĂ€songen.
– Det var en kampsituation framför mĂ„let och min skridskoskena fastnade i en skĂ„ra i isen samtidigt som backen tryckte pĂ„ mig sĂ„ jag ramlade över min egen fot. Det var Ă„tta veckor innan jag var tillbaka.

”KÄNDE ATT DET INTE FÖRBÄTTRADE MINA CHANSER”

David Gustafsson otur stannade inte dÀr. NÀr det var dags för comeback i oktober hann han inte ens bli varm i klÀderna innan det small igen.
– Jag hann spela en match och skulle försöka spela mig i form i J20. DĂ€r fick jag en bentackling i andra perioden av första matchen. DĂ„ var det knĂ€et pĂ„ andra benet som tog skada. Det blev tre veckor till.

Hann du bli orolig med tanke pÄ JVM?
– Jag kĂ€nde att det kanske inte förbĂ€ttrade mina chanser, men jag hade snackat med Tomas (MontĂ©n) och han gillar min spelstil. Det enda jag behövde göra var att komma tillbaka till den nivĂ„n jag var pĂ„ och det tycker jag att jag har gjort nu. Sedan vill jag sĂ„klart bli Ă€nnu bĂ€ttre och kĂ€nna att den hĂ€r sĂ€songen Ă€r Ă€nnu bĂ€ttre Ă€n den förra.
– Men nu Ă€r jag tillbaka, hel och frĂ€sch. Jag kĂ€nner att jag kommit tillbaka bra och att de hĂ€r skadorna inte drabbar mig lĂ€ngre.


Foto: BildbyrÄn/Maxim Thoré

”BACKSIDAN SER ENORMT BRA UT”

SmÄlÀnningen har hunnit göra 13 matcher i SHL den hÀr sÀsongen och stÄr noterad för 1+1. Han tycker att han har gjort framsteg som spelare Àven om det inte syns i den ytliga statistiken.
– Jag spelar lite mer vĂ„gat. I slutet har jag fĂ„tt en lite mer offensiv roll ocksĂ„. PoĂ€ngen har kanske inte trillat in, men jag spenderar mycket mer tid i anfallszonen Ă€n förra Ă„ret och kĂ€nner att jag vĂ„gar hĂ„lla pucken mer och inte bara spelar i vĂ€g den sĂ„ fort jag fĂ„r tag pĂ„ den.

Vad har du för kÀnsla inför JVM?
– Jag tycker att Sverige Ă€r ett sĂ„ bra land att vi alltid ska strĂ€va efter att gĂ„ hela vĂ€gen, att vinna guld. SĂ„ bra Ă€r vi. Backsidan ser enormt bra ut, det kanske Ă€r den bĂ€sta i hela turneringen. Kan vi bara fĂ„ ihop det hĂ€r som lag kommer det att bli bra.

Till att börja med i form av en betydligt roligare julafton Àn i fjol.

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: