Tiden i Sverige blev inte vad varken Blaine Byron eller Oskarshamn hade hoppats på. Den kanadensiska centerns första säsong i SHL slutade med endast 26 matcher efter en hel del skadeproblem.
Det ledde till slut till att parterna gick skilda vägar till kommande säsong, trots att kontraktet var skrivet även över det året. Desktop ad in article Mobile ad in article
En vecka efter detta besked står det nu klart att väljer att flytta tillbaka till Tyskland för att få ordning på sin karriär igen. Det blir alltså ingen fortsättning i Sverige, istället får han återigen dra på sig Eisbären Berlins tröja.
– Vi är glada över att Blaine Byron återvänder till isbjörnarna. Han var en stor del av laget som vann mästerskapstiteln för ett år sedan. Blaine känner till DEL och har bevisat under sin tid i Berlin att han är en spelare som kan göra skillnad, säger klubbens sportchef Stéphane Richer på föreningens hemsida.
Som sportchefen nämner var det i Berlin som Byron tog hem ligatiteln och imponerade så pass mycket att han fick flytten till SHL. Då stod han för hela 42 poäng på 43 matcher i den tyska grundserien. Desktop ad in article Mobile ad in article





