Lägger av – efter skadebesvären: ”Inte slutet jag hoppats på”
SHL

Lägger av – efter skadebesvären: ”Inte slutet jag hoppats på”

Publicerad 17 juni 2021 13:25
Han spelade sin senaste ishockeymatch den 5 mars 2020.
Anton Hedman har länge lidit av skadebesvär. 
Nu meddelar forwarden att han avslutar ishockeykarriären. 
”Det var inte det slutet som jag hade hoppats på”, skriver Hedman på Instagram. 

Nu står det också klart att det blev Anton Hedmans sista match i hockeykarriären då han lägger skridskorna på hyllan. 

Desktop ad in article Mobile ad in article

”Efter en längre tid av skadebesvär så har jag bestämt mig för att avsluta min hockeykarriär”, skriver Hedman på Instagram. 

Den 35-årige forwarden drabbades av en hjärnskakning på träning och spelade sedan ingenting under säsongen 2020/21. Nu är alltså karriären över för grovjobbaren. 

Desktop ad in article Mobile ad in article

”Det var inte det slutet som jag hade hoppats på men jag är ändå otroligt tacksam för allt som hockey har gett mig. Vänner, minnen och upplevelser som jag kommer att bära med mig resten av livet”, skriver han. 

Anton Hedman spelade totalt 468 SHL-matcher i karriären och representerade Modo, Luleå, Färjestad, Örebro och Djurgården på SHL-nivå. Han spelade också 122 matcher i HockeyAllsvenskan för Västerås, Almtuna, Hammarby och Växjö. 

Desktop ad in article Mobile ad in article


Throwback: Jacob Cederholm draftas av Winnipeg Jets 2016