SDHL-veckan: Stjärnan visar gammal klass + veckans lag
SDHL

SDHL-veckan: Stjärnan visar gammal klass + veckans lag

Publicerad 20 november 2023 12:30 | Senast redigerad 23 november 2023 18:46
Det har varit ett framgångsrikt landslagsuppehåll i SDHL. Damkronorna vann samtliga tre matcherna mot Schweiz, 2-4, 1-4 samt 0-4. Precis som vanligt kommer vi bjuda Hockeysverige.se:s plusläsare det senaste från en av världens bästa ligor inom damhockeyn varje måndag. Ni kommer även under säsongen få instick hur läget är i NDHL och inte minst PWHL:
  • “Visar varför hon är Sveriges bästa spelare just nu”
  • “Landslagsklass så fort hon beträder isen”
  • Det svajar i Leksand: “Brister rejält i offensiven"
  • Veckans lag. 

Just nu: Ta del av vårt Black Friday-erbjudande. Bli medlem på Hockeysverige Plus i ett helt år för bara 399 kronor (Ordinarie pris: 659 kronor){{ PAYWALL LIMIT }}

Notiser från veckan:

  • När Luleå tog emot Frölunda i Coop Norrbotten Arena kom 4295 åskådare. Imponerande. Luleå vann med hela 7-0. Mindre imponerande är att det bara kom 35 åskådare till SDE:s möte med Frölunda i Enebybergs Ishall. Samma kväll mötte AIK HV71. Dit letade sig 36 åskådare. 
  • Fyra målvakter har hållit nollan under veckan. Ida Boman i Djurgårdens 4-0 match mot Leksand. Sara Grahn då Luleå vann med 7-0 mot Frölunda. Ebba Svensson Träff när Linköping vann med 3-0 mot AIK samt Kate Stuart då SDE vann mot Djurgården med 4-0. 
  •  har redan spelat över 100 matcher i SDHL och är ett av Luleås stora framtidsnamn. Till nästa säsong ser forwarden dock ut att lämna. På sin Instagram meddelar Luleåspelaren att hon har valt spel på Union college i NCAA.
  • Linnea Hedin har bara spelat fem matcher med SDE under hösten. Nu pausar 28-åringen sin hockeykarriär.
    – För att prioritera min långsiktiga hälsa behövde jag ta en paus och fokusera på mitt heltidsjobb, säger Hedin till hockeysverige.se.
  • Den amerikanska collegedivisionen WCHA firar sitt 25-årsjubileum med att plocka ut de 25 bästa spelarna som spelat i ligan. Sedan tidigare återfinns Maria Rooth bland spelarna – och nu tar även Kim Martin Hasson plats, meddelar WCHA på sin hemsida.
     
  • Isabelle Leijonhielm var inblandad i två av AIK:s fyra mål i veckan. Totalt har 17-åring svarat för fyra mål och totalt fem poäng på 17 matcher. Det är trots allt ganska starkt med tanke på att AIK gjort 14 mål så här långt. För det utser hockeysverige.se Leijonhielm till veckans junior.
Foto: Ronnie Rönnkvist. Isabelle Leijonhielm.
  • Agnez Svensson hade ett tuff säsong 2022/23. Nu meddelar hon att karriären är pausad eller över. . 
    – Jag blev sjukskriven på grund av ett utmattningssyndrom efter allt som hände under förra säsongen och det blev helt enkelt för mycket för mig. Jag känner att varken glädjen eller motivationen finns kvar, så därför valde jag att lägga hockeyn åt sidan och fokusera på mig själv och mitt mående. Jag bor faktiskt i Stockholm med min sambo och mår fantastiskt bra, säger Agnez Svensson till hockeysverige.se. 

Senaste säsongen spelade hon för Leksand, Falun, HV71 och Troja.

Foto: Ronnie Rönnkvist. Agnez Svensson.

Tabell:

1. Luleå 

15 matcher 37 poäng, 78-24
Luleå känns mer kompletta och framför allt mer överlägsna än någon säsong tidigare. Det är svårt att se vilket lag som ska vinna en finalserie mot Luleå. Fyra Luleå spelare ligger i tio i topp av SDHL:s poängligan Noora Tulus, Viivi Vainikka, Petra Nieminen och Emma Nordin. 

2. MoDo

15 matcher 31 poäng, 57-23
Ibland lyser det igenom att MoDo har ett ganska ungt lag. Klar hemmaseger mot HV71 med 5-1 förbyttes till 1-2 mot Frölunda två dagar senare. I match efter match visar Lina Ljungblom varför hon är en av Sveriges bästa spelare just nu.

3. Linköping

15 matcher 31 poäng, 47-28
Tidigare har Haruka Toko dominerat offensiven, men nu har även Sara Hjalmarsson klivit fram och visat en mycket hög klass. Under veckan svarat hon för fem mål och totalt åtta poäng på tre matcher. Om vi hade en veckans spelare så skulle hon varit given, men plats i Veckans All Star team tar hon givetvis. Lägg därtill att Ebba Svensson Träff visar landslagsklass så fort hon beträder isen. 

4. Brynäs

15 matcher 26 poäng, 47-32
Skadebekymren har såklart ställt till en del för Brynäs under säsongen. Laget är långt ifrån det givna topplag man varit senaste åren. Givetvis kommer Brynäs ligga topp fyra när vi summerar serien, men just nu visar laget inte finalklass. 

5. Frölunda

16 matcher 26 poäng, 42-43
Det lyser fortfarande igenom att Frölunda har många spelare som inte spelat i SDHL tidigare. Desto viktigare då att Michelle Karvinen börjat visa gammal god offensiv klass. Dessutom väldigt viktig i omklädningsrummet. Vinster borta mot SDE och MoDo visar att det finns en potential i laget som kommer bli intressant att följa ju längre säsongen går och spelarna får mer SDHL erfarenhet. 

6. Djurgården

15 matcher 25 poäng, 36-32
Det finns något skönt över Djurgården. Allt kan hända på något vis. Poäng mot Luleå, nollade Leksand hemma för att sedan bli nollade av SDE. Just nu känns Djurgården som en joker i SDHL. Junioren Tereza Plasova hattrick mot Leksand, Hana Haasova fortsätter prestera och göra poäng, Emma Forsgren landslagsmässig och Ida Boman en av ligans bästa målvakter…

7. SDE 

16 matcher 18 poäng, 42-47
SDE har haft en vecka där man blandat, för att citera Lasse Berghagen, salt och sött. Poängen mot Frölunda var okej. Vinsten borta mot Djurgården mycket imponerande, men dessutom en klar förlust borta mot Linköping. Vi har skrivit det tidigare och gör så igen – SDE är seriens mest oberäkneliga lag. 

8. HV71

15 matcher 17 poäng, 40-54
Det blöder för mycket defensivt i HV71. Just nu kämpar man för att undvika kvalspel. Med truppen HV71 har borde laget i stället vara ett mitten lag i den här serien. Jenna Raunio på väg tillbaka, vilket kommer lyfta laget. Får bara Uffe Hall och Peter ”Humlan” Hermansson ihop defensiven på ett bättre sätt kan man börja blicka uppåt i tabellen. Kompetensen finns både hos ledare och spelare.   

9. Leksand

15 matcher 14 poäng, 32-45
Visst, en poäng mot Brynäs är imponerande med tanke på hur laget presterat tidigare under säsongen, men Jordan Colliton tycks inte få alla spelare att prestera på sin högsta nivå under 60 minuter i match efter match. Defensiven är ändå okej, men det brister rejält i offensiven

Foto: Ronnie Rönnkvist. Jordan Colliton.

10. AIK 

17 matcher 0 poäng, 14-107
AIK har just nu 17 poäng upp till att undvika kval. Nu handlar det nog för Ritorps-tjejerna att fokusera på att kvala sig kvar i SDHL. Tidigare storklubben är i rejäl gungning. Hur ställer sig styrelsen i AIK till lagets svaga säsong? Kan man från deras håll skjuta till några dollar för att stärka upp gruppen till kvalet? Vad skulle det kosta om AIK tvingades ner till andradivisionen där just nu klubbens andralag spelar?

Veckans lag

Foto: Ronnie Rönnkvist och Bildbyrån. Veckans lag i SDHL.

Målvakt: 

, Linköping (1)

Backar: 

, Djurgården (1) – Mira Jungåker, HV71 (1)

Forwards: 

Sara Hjalmarsson, Linköping (1) – , Luleå (2) – , Frölunda (1)

Poängligan:

#SpelareKlubb

Matcher

Mål

Assist

Poäng

1Noora TulusLuleå HF15121325
2Vivvi VainikkaLuleå HF1581523
3Petra NieminenLuleå HF13101222

Poängligan backar:

#SpelareKlubbMatcherMålAssistPoäng
1Maja Nylén PerssonBrynäs IF1541115
2Jenni HiirikoskiLuleå HF1531114
3Ronja SavolainenLuleå HF155813

Målvaktsligan:

#SpelareKlubbMatcherSVS%
1Ebba Svensson TräffLinköping HC994,96%
2Andrea BrändiiMoDo Hockey1094,3%
3Ida BomanDjurgårdens IF1293,27%

Utvisningsligan:

#SpelareKlubbMatcherPIM
1Naoimi RoggeSDE HF1343
2Ida PressLeksand1133
3Julie ZwarthoedSDE HF1433