Jenny Antonsson har skrivit på ett nytt kontrakt med Brynäs. Forwarden kom från HV71 inför den förra säsongen och var då med och tog SM-silver med laget. Desktop ad in article Mobile ad in article
21-åringen spelade också fyra VM-matcher med Damkronorna förra säsongen och har tre U18-VM-turneringar bakom sig. Där hon 2018 var med och tog ett historiskt silver.
"Ett självklart val"
Den här säsongen har det blivit tolv poäng på 29 matcher. Dessutom har hon gjort poäng i tre raka matcher.
– För mig var det ett självklart val. Jag trivs jättebra i både Brynäs och Gävle. Jag känner verkligen att jag utvecklas och miljön är otroligt proffsig. Och ni vet ju själva, det finns inget härligare än att vara brynäsare, säger Jenny Antonsson.
Brynäs ligger just nu tvåa i SDHL-tabellen och siktar på att ta det där efterlängtade SM-guldet. Desktop ad in article Mobile ad in article





