Isabelle Leijonhielm förlänger med AIK
SDHL

Isabelle Leijonhielm förlänger med AIK

Publicerad 13 maj 2023 15:07 | Senast redigerad 14 maj 2023 14:47
Isabelle Leijonhielm är bara 16 år, men har redan hunnit med att spela 58 SDHL-matcher för AIK. Nu är talangen klar för en fortsättning i klubben.

Via sin hemsida meddelar AIK att Isabelle Leijonhielm skrivit på ett nytt ettårskontrakt med klubben.

– Isabelle gjorde tydliga framsteg under föregående säsong och vi hoppas på att hon kommer att fortsätta utvecklas samt vara offensivt drivande i sin line kommande säsong, säger sportchefen och tränaren Conny Olausson

16-åringen debuterade i SDHL med AIK säsongen 2021/22 och stod den här säsongen för fem mål och totalt nio poäng (5+4) på 29 matcher i SDHL. Hon fanns även med i det svenska landslag som tog silver i U18-VM i Östersund i vintras, där hon sköt ett mål på sex matcher.

Desktop ad in article Mobile ad in article

AIK har sedan tidigare gjort klart med hemvändaren Emmy Alasalmi (Färjestad) samt förlängt kontraktet med Vilma Nilsson.


TV: Jesper Fast övertidshjälte för Carolina