Få full koll på SDHL:s Silly Season – alla övergångar och rykten
SDHL

Få full koll på SDHL:s Silly Season – alla övergångar och rykten

Publicerad 20 maj 2022 17:30 | Senast redigerad 22 maj 2022 15:03
Här kommer vi lite till och från på fredagar uppdatera vilka spelarförluster och nyförvärv klubbarna i SDHL har klart med. Då informationen från en del av klubbarna är knapphändig kan det givetvis saknas ett och annat namn som rört på sig. Vi kommer även kika lite extra på rykten som florerar kring SDHL-lagen. Välkommen som plusläsare till SDHL-silly sida. 
  • “Ligans bästa spelare stannar”
  • Ingen återkomst till Djurgården för stjärnan.
  • “Nya sportchefen har ett tufft jobb framför sig”

AIK

Nya: Carl Wendt (Tränare Malmö)
Förluster: Minatsu Murase (Slutar), Jared Cipparone (Tränare MoDo), Erica Udén Johansson (Slutar och blir lagets fys-tränare), Snorri Sigurbergsson (Tränare Göteborg), Denise Husak Asp (Tränare AIK Damjuniorer), Anna Borgqvist (Tränare AIK Damjuniorer)

Kommentar Ronnie Rönnkvist:
Det går inte säga annat än att AIK verkligen valt att stärka upp på ledarsidan. Förutom nya headcoachen Carl Wendt har Erica Udén Johansson sajnat upp som fystränare för laget medan Anna Borgqvist och Denise Husak Asp kommer coacha juniorlaget. Wilma Nilsson klar för en fortsättning i AIK. 

LÄS VIDARE MED PLUS

Månadsvis

79 kr/mån
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Ingen bindningstid
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Årsvis

659 kr/år
  • Tillgång till allt material på Hockeysverige.se
  • Förnyas automatiskt
  • Avbryt när som helst!

Vänligen logga in för att genomföra ditt köp av Plus.

HockeysverigeFotbollDirektInnebandymagazinetSvenskaFans