Nu meddelar klubben att hon har en konstaterad hjärnskakning och är borta tills vidare.
Serieledarna kommer dock att behöva klara sig utan lagkaptenen Erika Grahm på obestämd tid.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Landslagsstjärnan ska ha ådragit sig en hjärnskakning för drygt två veckor sedan då Brynäs mötte HV71 och Göteborg. Grahm genomförde dock båda matcherna.
Hon har därefter missat tre raka matcher och nu meddelar Brynäs på sin hemsida att 29-åringen kommer att vara borta tills vidare.
”Brynäs IF ber media att respektera att Erika behöver fokusera på att genomgå hjärntrappan och vila för att kunna återhämta sig”, skriver Brynäs.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Förutom att vara lagkapten och en av lagets bästa forwards så har Erika Grahm även en annan oerhört viktig roll för laget. Hon är nämligen även flick- och damansvarig i klubben.
På sju matcher den här säsongen hade Grahm gjort fem poäng. I fjol var hon den tredje bäste svenskan i SDHL sett till poäng då hon stod för 33 poäng på 34 matcher.





