Lagbyggena inför den kommande SDHL-säsongen håller på för fullt.
MoDo Hockey har då hittat sin nästa pusselbit till truppen då de värvar 22-åriga som närmast kommer från college.
Hon har spelat på Clarkson University de två senaste säsongerna och gjorde först 40 poäng på 42 matcher säsongen 2022/23 och den senaste säsongen gjorde hon 32 poäng på 40 matcher.
– Darcie har precis det som vi sökt efter, säger MoDos sportchef och fortsätter:
– Hon är en kraftfull forward med bra speed, stark över hela banan, spelsmart och en bra framspelare. Hon använder sin storlek (171 cm) bra och är duktig på att ta sig igenom till lägen. Desktop ad in article Mobile ad in article
LHC värvar från HV71
MoDo är inte ensamma om att värva spelare.
Även Linköping presenterar ett nyförvärv då de har gjort klart med 18-åriga backen som återvänder till LHC efter en säsong hos rivalen HV71 där hon stod för 0+1 på 36 matcher.
– Thea var en back som vi hade tänkt satsa på innan hon gjorde flytten till Jönköping, därför känns det extra bra att få hem henne igen. Vi är övertygade om att hon i rätt miljö och med rätt spelare runt sig kommer ta stora kliv i sin utveckling, vilket hon kommer att få här i Linköping, säger LHC:s sportchef Sabina Eriksson.
Linköping meddelar också att de förlänger kontraktet med den VM-meriterade tjeckiskan som stod för fem poäng på 34 matcher i SDHL.
Leksand säkrar också upp en av sina spelare då målvakten förlänger kontraktet. Hon är klar för en tredje säsong i klubben och Leksand behåller då målvaktsparet med Polusny och . Desktop ad in article Mobile ad in article





