Celine Tardif har tre säsonger bakom sig i SDHL, men har sedan förra säsongens slut stått utan kontrakt. Nu är den kanadensiske backen klar för en fortsättning i ligan.
På sin hemsida meddelar SDE att den tidigare Leksandsbacken har skrivit på ett avtal med klubben.
– Celine Tardif är en defensiv back som gärna tar chansen att arbeta offensivt och det passar bra in i vår trupp. Hon läser spelet bra, gillar det fysiska spelet och har bra erfarenhet från tidigare spel i SDHL så det ska bli väldigt kul att ha henne i truppen den här säsongen, säger Helene Åström sportchef SDE på klubbens hemsida.
Tardif kommer senast från en säsong i Leksand, men var tidigare i Linköping och Göteborg. Under förra säsongen gjorde hon fyra poäng på 36 matcher i grundserien av SDHL. Desktop ad in article Mobile ad in article





