{{ PAYWALL LIMIT }}
Vad betyder PWHL för damhockeyn i stort?
(assisterande tränare, Boston)
– Det betyder väldigt mycket. Damhockey är nu en investering i stället för en välgörenhet.
– Nu finns det möjlighet att satsa helhjärtat på hockeyn. Vi hade under säsongen haft upp till 21 000 på läktaren, vilket säger allt om hur populär ligan varit och att det verkligen finns ett intresse för damhockeyn när man gör det på riktigt. Äntligen finns det förutsättningar på hallen att leva som ett proffs där det inkluderar heltidstränare, fysio, materialare, videocoach, fystränare, sociala medier team och mat på hallen precis som ett SHL lag.
– PWHL är byggt på personer som brinner för damhockeyn och som har erfarenhet från att ha spelat själva och banat vägen eller byggt upp/investerar i damhockeyn.
(huvudtränare, Frölunda)
– PWHL betyder mycket, att det äntligen finns en liga där alla är proffs, unga spelare ser att det finns möjlighet att spela i en proffsliga, en liga som drar publik och skapar intresse världen över.
(svensk mästare med Djurgården)
– Det betyder väldigt mycket, dels för damhockeyn och utövarna nu men framför allt för den yngre generationen som kan drömma om att spela hockey som riktiga proffs.
Ser du en risk att SDHL utarmas?
Pernilla Winberg:
– SDHL kommer kunna ta emot många spelare som inte tar en plats i PWHL och fortsätta utveckla de svenska spelarna på en hög nivå då spelarna nu kommer satsa hårdare och vilja prestera bra för att bli scoutad till PWHL. SDHL är en av de bästa ligorna bakom PWHL så det finns möjlighet att samarbeta och göra den svenska ligan ännu bättre även om man tappar toppspelarna.
Erika Holst:
– Nej. Ja, på kort sikt. Just nu ”försvinner” en del spelare, men med tanke på alla unga svenska talanger som är på väg upp kommer SDHL fortsätta utvecklas och vara en toppliga om vi tar hand om våra spelare.
Sophie Johansson:
– Nej, det finns fortfarande extremt många duktiga hockeytjejer runt om i världen som kommer att vilja spela i SDHL då det är en av världen bästa ligor. Jag tror även att det kan vara ett lyft för yngre svenska tjejer som nu kanske kan få chansen tidigare.
Det kommer in en annan ekonomi i damhockeyn i och med PWHL, hur tror du det kan smitta av sig på SDHL?
Pernilla Winberg:
– Jag tror att det kan vara god draghjälp och inspiration för hela världen att se att det finns intresse för damhockeyn om man investerar och använder rätt resurser. Damidrott ligger rätt i tiden
Erika Holst:
– Framfarten av PWHL kommer ställa högre krav på SDHL, löneutvecklingen går framåt hela tiden, även kraven på organisation och verksamhet ökar. Alla vill/kan inte spela i PWHL då krävs det att vi har verksamheter i SDHL där det finns möjlighet att bli bäst i världen om man vill det.
Sophie Johansson:
– Det är alltid bra att ha någon ledstjärna att sträva efter. Att PWHL kommer in med sina muskler tror jag kan ha bra inflyttande på SDHL - man kan få inspiration och förhoppningsvis dela kunskaper med varandra för att få damhockeyn att växa världen över.
Mycket talar för att minst fem svenskor kommer spela ligan kommande säsong utspritt på endast sex lag, vad säger det om svensk hockeys status?
Pernilla Winberg:
– Svensk damhockey är på uppgång. Vi måste bara ta hand om den väl, som den förtjänar, och behålla de spelare som banat vägen och mixa med de yngre som har mycket talang.
Erika Holst:
– Det är bra att det finns en handfull svenska spelare som tar en plats i PWHL, men ska Sverige vara med och tävla om medaljer internationellt behöver vi ha spelare som är ledande i PWHL och i Collegelagen.
Sophie Johansson:
– Det är jätteroligt att vi har svenskar som får chansen, det visar på att vi är på väg framåt igen. Efter några år där svensk hockey kanske inte har haft den bästa statusen så ser vi att det nu börjar att ändras, vi har många unga talanger och jag tror att det är många svenskar som har ögonen på sig efter fina prestationer de senaste två, tre åren.
Vad betyder det för Damkronorna att vi nu även får över spelare till PWHL och inte bara college och kan du se att vi kan öka utbytet med USA och Kanada genom nya ligan?
Pernilla Winberg:
– Det betyder väldigt mycket för de svenska spelarnas utveckling både på och utanför isen att få en professionell miljö varje dag för att ta nästa steg för att kunna prestera mot de bästa spelarna i världen.
Erika Holst:
– Förhoppningsvis är tränings- och matchmiljön i PWHL så att svenska spelare utvecklas och blir dominanta i Damkronorna.
– PWHL, en bättre SDHL, utveckling av juniorserien i Sverige och fler klubbar som skapar en bättre verksamhet kommer att öka möjligheten för spelare att ha en längre karriär och vi får se fler som ”peakar” runt 30-strecket. Det ökar medelåldern i SDHL och i Damkronorna finns det då mer erfarenhet och träningsbakgrund som kan bygga starkare lag. Samt att vi då får fler juniorer till juniorlag/serier.
Sophie Johansson:
– Det tror jag är väldigt positivt och viktigt. Vill vi vara en ledande nation i damhockeyn gäller det att spelarna får tävla på högsta nivå. Även om vi har några spelare i SDHL som kan leva på sin hockey blir det såklart skillnad för de här tjejerna som kan åka över och ha ishockeyn som sina heltidsjobb där de inte behöver oroa sig över annat. Kan man lägga all sin fokus på träning, återhämtning etc. är det klart att man har bättre förutsättningar att ta sitt spel till nästa nivå. Absolut, nu är ligan nystartat med få lag men i framtiden tror jag att vi kan ha ett väldigt bra utbyte både med spelare, men även med erfarenheter och kunskaper.





