Västerås värvar in Jasse Ikonen
Övergångar

Västerås värvar in Jasse Ikonen

Publicerad 31 januari 2024 12:16 | Senast redigerad 31 januari 2024 16:25
Jasse Ikonen hade det tufft i både Linköping och Färjestad förra säsongen. Efter att ha inlett säsongen i Pustertal är finländaren nu klar för en flytt till Västerås.

Västerås lånade tidigare under dagen in Herman Träff från HV71. Nu har man även gjort klart med en ny forward. Det handlar om Jasse Ikonen, som spelade i både Linköping och Färjestad förra säsongen. Då blev det åtta poäng på 27 matcher i SHL.

Den här säsongen har 33-åringen gjort tre poäng på 19 matcher i ICEHL under säsongen och väljer nu alltså att återvända till Sverige. Desktop ad in article Mobile ad in article

Något som Pustertal bekräftar på sin facebook.

Jasse Ikonen värvades till LHC under hösten 2022 innan han flyttade vidare till Färjestad inför slutspurten av säsongen. Betsense in article


TV: Jesper Bratts snyggaste mål 23/24