Uppgifter: Daniel Brickley lämnar MoDo – klar för Tappara
Övergångar

Uppgifter: Daniel Brickley lämnar MoDo – klar för Tappara

Publicerad 13 mars 2024 08:48 | Senast redigerad 13 mars 2024 18:29
Daniel Brickley var med att både spela upp MoDo i SHL och hålla sig kvar första året.
Nu lämnar backen klubben, enligt Örnsköldsviks Allehanda.

MoDo:s säsong är över efter gårdagens förlust mot Rögle. Nu har ångermanlänningarna påbörjat arbetet att ta ännu fler steg nästa säsong. Det står redan klart att Danny O'Regan inte kommer återvända till klubben.

Nu ser även Daniel Brickley ut att lämna klubben. Desktop ad in article Mobile ad in article

Enligt Örnsköldsviks Allehanda är 28-åringen klar för spel i Rikard Grönborgs Tappara borta i Finland. Det skulle innebära att MoDo tappar en av sina kvalhjältar samt en av backarna som man har förlitat sig på under återkomsten till SHL.

Amerikanaren kom från Västervik i slutet av den förra säsongen och stod för åtta poäng på tolv matcher i slutspelet, som MoDo som bekant vann. Den här säsongen har det blivit 17 poäng på 52 matcher i SHL.

Parterna har enligt tidningen fört diskussioner om en förlängning, men nu ser Daniel Brickley alltså ut att ha valt ett annat spår.   Betsense in article


TV: Nylanders snyggaste mål enligt nhl.com