KLART: Så spelar Tre Kronor under OS
OS

KLART: Så spelar Tre Kronor under OS

Publicerad 23 september 2021 18:17 | Senast redigerad 23 september 2021 21:31
VM blev ett misslyckat första mästerskap för förbundskaptenen Johan Garpenlöv men snart kommer han få chansen till revansch då OS i Peking bara är några månader bort.
Det är bara några månader kvar till OS i Peking drar igång och då kommer NHL:s allra största stjärnor att vara på plats för att tävla om guldet. 
Under torsdagen släpptes spelschemat och det är nu klart hur Sverige kommer spela sina matcher.

Det är sedan en tid tillbaka klart att NHL-stjärnorna kommer att resa till Kina för att spela i det stora mästerskapet som drar igång i februari. 

Desktop ad in article Mobile ad in article

Under torsdagen släpptes spelschemat för hockeymatcherna under OS och så här spelar Tre Kronor under mästerskapet: 

10 februari: Sverige-Lettland.
11 februari: Sverige-Slovakien.
13 februari: Finland-Sverige.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Gruppspelet avslutas alltså med en förväntad "gruppfinal" mellan rivalerna Sverige och Finland. Ettan och tvåan i gruppen går direkt vidare till kvartsfinal medan resten av lagen spelar playoff om att ta en plats i slutspelet.

Damkronorna har ännu inte kvalificerat sig för spel i OS i Peking då de ska spela ett avgörande kval i november då de ska ställas mot Slovakien, Frankrike och ett lag som ännu inte har kvalat in till det avgörande kvalet.

Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Jesper Fast om flytten från Manhattan till Raleigh