Det var under Kanadas träningsläger i Schweiz tidigare i januari som den kanadensiska huvudtränaren Claude Julien halkade på en isfläck och bröt några revben. Det kanadensiska förbundet meddelade då att Julien inte skulle följa med till Peking och utsåg den förre Moratränaren Jeremy Colliton som huvudtränare under OS. Desktop ad in article Mobile ad in article
Men nu kommer beskedet att kommer Julien kommer att fullfölja uppdraget som huvudtränare och coacha laget under torsdagens match mot Tyskland. Något som gör att Jeremy Colliton får kliva ned som assisterande.
Claude Julien har tidigare en gedigen meritlista med bland annat OS och VM-guld samt en Stanley Cup-titel som ledare. Det kanadensiska laget möter förutom Tyskland också USA och Kina i gruppspelet.





