Även om glansdagarna i NHL är över för Wayne Simmonds, är han fortfarande en del av Toronto Maple Leafs, men kanske inte länge till.
Kanadensaren hamnar längre och längre ned i rangordningen bland Torontos forwards. Samtidigt har klubben kommunicerat att konkurrensen bara blir tuffare.
– De sa bara att det kommer vara hård konkurrens. De behövde inte säga det. Jag visste redan det. Jag vet att jag kämpar för mitt jobb här. Jag måste bara inte tänka på det och komma ut och göra allting rätt, säger Wayne Simmonds till sportsnet. Desktop ad in article Mobile ad in article
Holmberg jagar underifrån
Bland den hårda konkurrens som kommer underifrån i Torontos organisation finner vi Pontus Holmberg, som inför denna säsong tagit steget över till Nordamerika från Växjö.
– När du är en spelare som finns i botten av laguppställningen och du är i ett lag som försöker bli bättre, då kommer det finnas konkurrens. Den är mycket hårdare det här året än vad jag har sett under något tidigare år, säger Simmonds.
Simmonds, som under sin tid i Philadelphia gjorde runt 60 poäng under flera säsonger, har aldrig spelat i AHL. Något han kan behöva göra framöver, om han inte sätts upp på waivers och plockas upp av en annan NHL-klubb, vilket det har ryktats om. Desktop ad in article Mobile ad in article





