Sergej Bobrovskij tog vid på den nivå där han höll sig under stora delar av förra säsongen. Den ryske stjärnmålvakten stoppade samtliga 29 skott i Columbus premiärmatch mot New York Islanders och fick en drömstart även på den här säsongen. Det var hans 20:e nolla i NHL-karriären och den första i jakten på förra säsongens notering då det blev sju nollor för ”Bob”.
Man kan förstå varför han var nöjd efter matchen.
– Det var en otrolig atmosfär i arenan. Det är underbart att vinna framför våra egna fans. Det kändes rätt bra.
– Det är en lång säsong. Processen är fortfarande igång. Det här är bara början, fortsatte han.
Framåt tände Columbus till på alla cylindrar per omgående. I den första perioden sköt Sonny Milano och Cam Atkinson ett varsitt mål. I den andra var det Ryan Murray, Zach Werenski och förra årets drafttrea Pierre-Luc Dubois som slog till. Dubois sköt karriärens första mål i NHL, precis som Milano.
– Det spelar ingen roll vilka de möter, de har den där swaggern. Det är kul att se, säger Bobrovskij.
Columbus hade alltså en 5-0-ledning efter 40 minuter, och den höll man hela vägen in över mållinjen. Alexander Wennberg, som förväntas ta en stor roll i laget även den här säsongen, fick en bra start på säsongen med två noteringar i poängprotokollet.





