Nu kan den 26-årige Karlskrona-sonen ha tänkt om.
Enligt The Athletic-journalisten Kevin Kurz ser Kellman istället ut att skriva ett nytt kontramt med Sharks.
Kellmans framtid i Sharks har dock varit osäker – och när NHL-klubben tidigare i våras gjorde klart med landsmannen Fredrik Händemark såg 26-åringens dagar ut att vara räknade i San Jose. Kellman kopplades allt mer intensivt ihop med en flytt tillbaka till Sverige, där Rögles sportchef Chris Abbott öppet deklarerade sitt intresse för Karlskrona-sonen.
Men någon SHL-flytt till hösten ser det inte ut att bli för Kellman.
Desktop ad in article Mobile ad in article
FÖRVÄNTAS DELTA PÅ TRÄNINGSLÄGRET
Enligt uppgifter från The Athletic-journalisten Kevin Kurz pekar det mesta nu på att Kellman kommer att skriva på ett nytt kontrakt med San Jose i stället.
Kurz skriver vidare att han förväntar sig att Kellman kommer att infinna sig på klubbens träningläger i november, men att saker och ting i dagsläget inte är hundra procent säkra.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Kellman är en av tre centrar i San Jose som sitter på ett utgående kontrakt. Liksom finländaren Antti Suomela är Kellman en så kallad restricted free agent, vilket innebär att Sharks innehar Kellmans rättigheter även fast han inte är sajnad av dem, medan den tredje centern, veteranen Joe Thornton, är unrestricted free agent.





