Det var i mars förra året som Jakob Chychrun trejdades från Arizona Coyotes till Ottawa Senators.
Nu, efter mindre än ett år i sin nya klubb, kommer uppgifter från The Fourth Period om att backen kan trejdas igen. Ottawas general manager Steve Staios ska enligt sajten period vara öppen för att utforska trejdalternativ för stjärnbacken.
Den 25-åriga backen har ett år kvar på sitt kontrakt med Ottawa. Kontraktet innefattar en klausul som gör att Chychrun kan lämna in en lista till Ottawa på tio lag som han inte vill, och då inte kan, bli trejdad till.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Osäker till förlängning
The Fourth Period rapporterar att det snackas runt om i NHL om att Chychrun kanske inte passar in i Ottawas omklädningsrum. Två olika källor har också uppgett att det finns vissa tveksamheter kring Chychruns intresse av att förlänga kontraktet med Ottawa när hans nuvarande går ut efter nästa säsong.
Ett namn som enligt sajten skulle kunna vara en potentiell ersättare är Calgary Flames back MacKenzie Weegar. Ottawa och Calgary ska ha varit i kontakt med varandra, men detaljer kring vad som har diskuterats är i nuläget oklart.
Jakob Chychrun har den här säsongen noterats för 26 poäng (7+19) på 38 matcher för Ottawa och är med den noteringen lagets poängbäste back.
Desktop ad in article Mobile ad in article





