Desktop ad in article Mobile ad in article
Så blev det även när de två lagen ställde upp mot varandra under försäsongen och det var gott om svenskar som gjorde intryck i matchen.
André Burakovsky noterades för två mål och William Karlsson noterades för ett mål och en assist när Vegas besegrade Colorado med 7-4.
Desktop ad in article Mobile ad in article
SVENSKARNA IMPONERADE
Golden Knights inledde matchen starkast och avslutade den första perioden med ett tvåmålsövgerläge.
Colorado skulle däremot slå tillbaka och tidigt i den andra perioden kunde Mikko Rantanen reducera matchen till ställningen 2-1. Vegas-spelaren Reilly Smith utökade ledningen till 3-1 i slutet av den andra perioden och det var då svenskarna gav sig in i handlingarna.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Burakovsky gjorde försäsongens första mål och William Karlsson replikerade kort därefter med att göra försäsongens andra mål.
Vegas stormade mot vinsten i inledningen av den tredje perioden och William Karlsson var återigen inblandad när han spelade fram Alec Martinez i powerplay. Burakovsky hade däremot inte gett upp hoppet och i den tredje perioden kunde han noteras för sitt andra mål i matchen.
Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 4-7 (0-2, 2-2, 2-3)
Colorado: Mikko Rantanen 2, Andre Burakovsky 2.
Vegas: Keegan Kolesar, Alec Martinez 2, Reilly Smith, William Karlsson, Peyton Krebs, Jake Leschyshyn.




