NHL

TV: Toronto vann straffläggningen – efter märkliga scenerna

Publicerad 29 november 2023 08:14 | Senast redigerad 29 november 2023 13:33
Florida avgjorde straffläggningen mot Toronto och Leafs-spelarna lämnade isen. Då hittade domarna en regelvidrighet och kallade tillbaka lagen. Sedan kunde Toronto avgöra och vinna med 2-1.

Det var märkliga scener som utspelade sig mellan Toronto och Florida. avgjorde straffläggningen i den femte omgången – trodde alla.

Forwarden dribblade och lade sedan in pucken under som såg sig besegrad. Torontospelarna gick in till omklädningsrummet samtidigt som Florida firade segern på isen. Desktop ad in article Mobile ad in article

Men då uppmärksammade domarna en sak. Rodrigues misstänktes ha gjort en dubbeltouch på pucken, vilket man inte får göra. Domarna gick ut och kollade på situationen och bedömde det då som att han hade slagit in en retur i målet.

Straffläggningen fick då fortsätta där avgjorde i omgången efter.

Målskyttar under ordinarie tid var Kevin Stenlund för Florida och för Toronto.

Se de märkliga bilderna i videospelaren ovan.