NHL:s deadline för trejder närmar sig snabbt. Topplagen börjar förbereda sig för att få in den sista pusselbiten i lagbygget. Desktop ad in article Mobile ad in article
Florida Panthers väljer då att trejda Frank Vatrano till New York Rangers i utbyte mot ett val i fjärderundan i den kommande NHL-draften.
Lönen som Florida blir av med är 2.5 miljoner dollar per säsong. Frank Vatrano har varit en nyttig breddspelare i laget och står på 10 mål och nio assist på 49 matcher.
FRIGÖR UTRYMME
New York Rangers har haft problem på forwardssidan och har letat efter en spelare som kan kliva in på någon av ytterkanterna. En beskrivning som passar in bra på den 28-årige amerikanen.
För Panthers innebär det nu att man har närmare 5.5 miljoner dollar i lönetaksutrymme, vilket kan tyda på att klubben siktar på att plocka in ett stort namn innan deadline. Desktop ad in article Mobile ad in article





