Tim Stützle gick som tredje spelare i draften i oktober, gjorde succé på JVM och har fått en fin start på NHL-karriären med Ottawa Senators.
I helgens förlustmatch sköt 19-åringen sitt första NHL-mål – ett mycket vackert sådant – när det blev förlust med 2–3 mot Toronto Maple Leafs.
I natt var planen att tysken skulle spela sin tredje NHL-match för Senators när Winnipeg Jets besöker den kanadensiska huvudstaden. Men något spel blir det inte för Stützle.
Senators meddelar via Twitter att en mindre skada stoppar honom från att delta i matchen. Desktop ad in article Mobile ad in article
I fjol representerade Stützle Adler Mannheim i tyska ligan och stod för sju mål och 34 poäng på 41 matcher. Desktop ad in article Mobile ad in article





