Svensktalangerna hittade nätet i försäsongsdebuten
NHL

Svensktalangerna hittade nätet i försäsongsdebuten

Publicerad 28 september 2021 08:30 | Senast redigerad 28 september 2021 11:54
Både Adam Boqvist och Emil Bemström hittade nätet i Columbus första försäsongsmatch mot Pittsburgh Penguins. 
Columbus Blue Jackets spelade sin första försäsongsmatch i natt och två svenskar skrev in sig i målprotokollet direkt när laget tog en bekväm 3-0-seger mot Pittsburgh Penguins

Desktop ad in article Mobile ad in article

Först ut var Jegor Tjinachov, som öppnade målskyttet för Columbus i den första perioden. Sedan dröjde det till den tredje perioden innan matchens andra mål.

Adam Boqvist, som hamnade i Columbus i samband med Seth Jones-trejden, hittade nätet i den tredje perioden och utökade Blue Jackets ledning till 2-0 i matchen.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Emil Bemström ville inte vara sämre och öppnade även han målskyttet redan i den första matchen och fastställde slutresultatet till 3-0.

Boqvist noterades under förra säsongen för 16 poäng (2+14) på 35 matcher i Chicago. För Bemström blev det under förra säsongen fem poäng (3+2) på 20 spelade matcher.


TV: Han pekas ut – som Minnesotas viktigaste pusselbit