Stängs av efter skallningen – tvingas avstå miljonbelopp
NHL

Stängs av efter skallningen – tvingas avstå miljonbelopp

Publicerad 20 oktober 2021 09:13 | Senast redigerad 20 oktober 2021 11:54
Pavel Butjnevitj fick matchstraff för den skallning han delade ut på Lawson Crouse i Blues 7–4-seger över Arizona.
Pavel Butjnevitj skallade Lawson Crouse i ansiktet i gårdagsnattens match mellan St. Louis och Arizona.
Nu stängs den ryske Blues-forwarden av i två matcher.

Den ryske Blues-forwarden anmäldes sedermera till NHL:s disciplinnämnd – och i natt fattades beslutet att 26-åringen stängs av i två matcher för sitt tilltag.

Desktop ad in article Mobile ad in article

I en video på NHL:s hemsida förklarar NHL Player Safety sitt beslut.

"Det är viktigt att påpeka att Butjnevitjs hjälm har direkt och avsiktlig kontakt med Crouses ansikte. Det är inte två spelare som slår ihop sina huvuden av ren olycka, detta är en oacceptabel och avsiktlig skallning", säger NHL Player Safety i sitt beslut.

I egenskap av återfallsförbrytare så tvingas Butjnevitj, enligt TSN:s Chris Johnston, även avstå 141 463 dollar under sin avstängning, vilket motsvarar 1,2 miljoner kronor.


TV: Butjnevitj blir förbannad – skallar Arizona-spelaren