Det mest överraskande namnet som inte erbjöds ett sådant kontrakt var Lucas Wallmark Wallmark anslöt i våras till Florida som en del av Vincent Trocheck trejden, men redan nu ser han alltså ut att lämna Panthers. 25-åringen var egentligen restricted free agent, vilket alltså innebär att Florida kunde ha behållit hans rättigheter genom att ge ett "qualifying offer" men det valde man alltså inte att göra. Desktop ad in article Mobile ad in article
Lucas Wallmark gjorde två poäng på sju matcher i Florida, och två matcher utan poäng i slutspelet, och fler ser det alltså inte ut att bli. I morgon kan han ge sig ut på den öppna marknaden och kan välja och vraka mellan de lag som erbjuder honom kontrakt. I teorin skulle alltså Panthers kunna erbjuda honom ett kontrakt även då.
Under de två år svensken varit ordinarie i NHL har han gjort 28 poäng på 61 matcher och 25 poäng på 67 matcher. Dessförinnan var han en stark poängplockare i farmarligan, med 101 poäng på 112 matcher.





