Den odraftade Pontus Andreasson har klättrat snabbt genom det svenska seriesystemet under de sensate åren. Nu kommer nästa steg.
I en intervju med VMishockey.se bekräftar europascouten Håkan Andersson att 23-årige Andreasson är klar för en flytt till Detroit och NHL. Desktop ad in article Mobile ad in article
– Det känns verkligen bra att vi har signat ett kontrakt med honom. Riktigt fina hockeyegenskaper som tilltalar mig. Bra inställning till sitt jobb, bra händer, bra blick och tävlingsinriktad i alla detaljer och på vilket sätt han utvecklats; imponerande, säger Andersson till VMishockey.se.
Slutspelshjälte
Andreasson kom till Luleå inför säsongen från spel i Björklöven och Hockeyallsvenskan. Första säsongen har varit en total succé för forwarden som gjorde 38 poäng (18+20) på 52 matcher i grundserien, för att sedan fortsätta imponera i slutspelet. Han har varit direkt avgörande i flera av slutspelsmatcher och radat upp poängen. Nio poäng (7+2) på fem matcher har gjort det möjligt för Luleå att ta sig till en semifinal. Desktop ad in article Mobile ad in article
Men ytterligare säsonger i Luleå blir det inte trots ett år kvar på SHL-kontraktet.
– Han har signat ett tvåvägskontrakt som kort och konkret innebär att han har en lön om han platsar hos oss i Red Wings och en annan lön om han hamnar i farmarligan, säger Andersson.





