Sidney Crosby är en av de största spelarna som NHL någonsin har skådat.
I nattens match mot New York Islanders nådde 33-åringen också upp till stora milstolpen 1 000 spelade matcher.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Han är den första spelaren någonsin i Pittsburgh Penguins historia att spela 1 000 matcher i klubben. Därför hyllades han stort i PPG Paints Arena inför mötet med Islanders.
Sedan tackade han och tog emot genom att slå två målgivande passningar när Penguins vann med 3-2.
– Det här betyder mycket för mig. Det här hade varit en speciell dag oavsett hur det gick men det blir så mycket bättre nu när vi vinner. Jag kände mig helt bortskämd hela dagen med allt från killarna och ceremonin båda i omklädningsrummet och ute på isen. Det var en häftig upplevelse och en dag jag alltid kommer att komma ihåg, säger Crosby efter matchen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Storstjärnan är nu uppe i 15 poäng på 16 matcher den här säsongen – och totalt 1 278 poäng på sina 1 000 matcher.
– Vi har delat så många minnen tillsammans. Jag tror att detta är ett av de större. Tittar man på den här matchen så spelade vi inte på topp men vi krigade för varandra och kniper ett par poäng. Detta laget ger aldrig upp utan fortsätter jobba hårt, säger tvåmålsskytten Kris Letang.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Pittsburgh Penguins – New York Islanders 3–2 (0-0,1-1,2-1)
Pittsburgh: Kris Letang 2 (2), Mike Matheson (1)
New York: Jordan Eberle (7), Brock Nelson (5).




