Positiva besked kring storstjärnan – som fick utgå senast
NHL

Positiva besked kring storstjärnan – som fick utgå senast

Publicerad 05 mars 2021 21:38 | Senast redigerad 06 mars 2021 08:26
Det var i onsdagens segermatch mot San Jose Sharks som Colorados Nathan MacKinnon åkte på en tackling från Joachim Blichfeld. Dansken åkte på matchstraff för huvudtackling samtidigt som MacKinnon fick lämna isen.
Nathan MacKinnon fick utgå senast mot San Jose Sharks efter att ha åkt på en huvudtackling. Nu kommer dock positiva besked då Coloradostjärnan kan spela nästa match.

– Jag är säker på att ligan kommer att titt på det, sa Gabriel Landeskogefter matchen

Det gjorde de också och Blichfeld fick två matchers avstängning.

Det har hittills varit oklart hur MacKinnon har mått men nu kommer positiva besked. Han är redo för spel igen när Colorado möter Anaheim Ducks i helgen, rapporterar nhl.com. Desktop ad in article Mobile ad in article

– Han är givetvis en stor del av vårt lag och vi behöver honom för att nå framgångar. Det var en läskig händelse men han mådde rätt bra idag, säger lagkamraten Nazem Kadri. 

MacKinnon har i år svarat för 22 poäng (5+17) på 19 matcher. 

En som också finns med i helgen trots att han idag blev pappa för andra gången, denna gång till en liten pojke, är Gabriel Landeskog.


Kommentatorerna skrattar – vid Ekman-Larssons originella rensning