KLART: Han blir omslagsgosse på nya NHL ’19
NHL

KLART: Han blir omslagsgosse på nya NHL ’19

Publicerad 21 juni 2018 06:47 | Senast redigerad 03 juli 2019 21:27
Det blev ingen Norris Trophy för P.K. Subban. Däremot fick han ta emot en annan slags utmärkelse. Nashville Predators stjärnback får pryda omslaget på EA Sports kommande spel NHL ’19.

Victor Hedman trumfade Drew Doughty och P.K. Subban i kampen om Norris Trophy som NHL:s bästa back i natt. Subban behövde ändå inte lämna galan i Las Vegas tomhänt. Under NHL Awards avslöjades det att hans nuna kommer att finnas på omslaget av EA Sports kommande spel NHL ’19, som släpps den 14 september.
– Under hela min uppväxt och än i dag har mina vänner och jag älskat att se vem som finns på omslaget och sedan få chansen att spela spelet, säger Subban.
– Att jag får vara på omslaget av NHL ’19 representerar en tillväxt i sporten, att man omfamnar andra personligheter och att man visar att allt är möjligt.

I fjolårets upplaga av spelet fanns Edmonton Oilers poängkung Connor McDavid på omslaget. Andra stjärnor som prytt omslaget de senaste åren är spelare som Vladimir Tarasenko, Jonathan Toews och Patrice Bergeron.