Därmed klättrar den ryske superstjärnan upp jämsides med legendaren Phil Esposito på sjätteplatsen över flest antal mål i NHL-historien.
– Det är ett bra sällskap, säger Ovetjkin.
Målet betydde dock betydligt mer för Aleksandr Ovetjkin, då han i och med sin fullträff noterades för mål 717 i NHL-karriären – och därmed gick jämsides upp på sjätteplatsen med Phil Esposito på listan över flest antal mål i NHL-historien.
– Det är ett bra sällskap, helt klart. Jag gör bara det jag behöver göra. Jag försöker utnyttja mina lägen och går vidare, säger Ovetjkin till nhl.com efter 6–0-segern.
Desktop ad in article Mobile ad in article
NYTT MÅL AV "BÄCKIS"
Ovetjkin har nu gjort mål i tre raka matcher.
– Jag är väldigt glad för "O". Han jobbar hårt och tar en stolthet i sitt spel och en stolthet i att ta pucken mot mål. Det var härligt att se honom göra målet, säger Washingtons tränare Peter Laviolette.
Även Nicklas Bäckström blev målskytt för sitt Capitals, vilket innebär att den svenske stjärncentern nu är uppe i elva mål den här säsongen. Totalt har "Bäckis" skrapat ihop 31 poäng (11+20) på 28 matcher den här säsongen. Carl Hagelin var den andre svensken som skrev in sig i poängprotokollet, då han noterades för en assist i matchen.
I målet stod den 25-årige rookiemålvakten Vitek Vanecek för en helgjuten insats och räddade samtliga 23 skott, vilket innebar att han höll sin första nolla i NHL-karriären.
– Han spelade väldigt bra för oss. Jag har sagt det förut, han ger oss en chans att vinna varje kväll, säger Laviolette om den tjeckiske målvakten.
I och med förlusten har Buffalo nu elva raka förluster.
Buffalo Sabres – Washington Capitals 0–6 (0–1, 0–3, 0–2)
Buffalo: -
Washington: Jevgenij Kuznetsov (3), Nicklas Bäckström (11), Richard Panik (3), Daniel Sprong (6), Garnet Hathaway (4), Aleksandr Ovetjkin (11).




