Nu belönas dansken. Trots att han har en säsong kvar på sitt nuvarande kontrakt väljer parterna att underteckna ett nytt avtal redan nu. Bjorkstrand har skrivit på ett femårskontrakt, värt totalt 27 miljoner dollar. Det ger en lönetaksträff på 5,4 miljoner dollar. Desktop ad in article Mobile ad in article
– Oliver är en talangfull spelare som har utvecklats stadigt igenom sin karriär. Vi kunde inte bli gladare över att han förblir en "Blue Jacket" för en väldigt lång framtid, säger general manager Jarmo Kekäläinen.
Bjorkstrand är en av de bästa danska spelarna någonsin, ochNikolaj Ehlers är den enda NHL-dansken med ett bättre poängsnitt genom karriären. Oliver Bjorkstrand har gjort 133 poäng på 246 matcher, vilket ger ett snitt på ungefär 0,54 poäng per match.
Columbus valde den nu 25-årige forwarden i tredjerundan av draften 2013.





