Desktop ad in article Mobile ad in article
SEN UPPHÄMTNING
När tre perioder var spelade lyste 4–4 på resultattavlan i PPG Paints Arena i Pittsburgh. Detta efter att Josh Bailey först fått in en 3–4-reducering innan backen Ryan Pulock ordnade kvitteringen med bara en och en halv minut kvar att spela av ordinarie matchtid. Pulocks mål innebar således att Islanders förlängde sin poängsvit till 15 raka matcher.
Väl i förlängningen kunde sedan Islanders fullborda vändningen, då Brock Nelson säkrade extrapoängen med sitt 5–4-mål.
Poängsviten på 15 matcher är Islanders längsta sedan säsongen 1981/82, då Islanders var en stormakt i ligan. Under dessa 15 matcher har Islanders vunnit 14 stycken.
– Helt ärligt skulle vi inte veta om ni inte sade det. Vårt lag skulle inte veta om vi vunnit tio matcher i rad eller fem matcher i rad. Vi skulle bara veta att vi inte förlorat på ett tag. Det är vår mentalitet, säger Islanderstränaren Barry Trotz till nhl.com.
Pittsburgh Penguins – New York Islanders 4–5 e. sd. (2–0, 1–2, 1–2, 0–1)
Pittsburgh: Brandon Tanev 2 (5), Bryan Rust (7), Jake Guentzel (10)
New York Islanders: Brock Nelson 2 (6), Anthony Beauvillier (7), Josh Bailey (7), Ryan Pulock (3)




